Tükecilerimizi Daha İyi Tanımamızın Farklı Bir Yolu: Sosyal Komünite

Pazarlama ile ilgilenenler bilir. Yeni bir kampanya söz konusu olduğu zaman brieflerin değişmeyen bileşeni “hedef kitle”dir. Hedef kitleye göre kampanya planlanır ve uygulanır. Geçmişte hedef kitle başlığında , yaş, cinsiyet, gelir grubu, yaşadığı yer, eğitim durumu vb., tek boyutlu varsayımlar temeline dayanan bilgiler yer alırdı.. Örneğin, ürünümüzün hedef kitlesi: "24-35 yaş arası, üniversite mezunu erkekler". Bu yöntem aslında yakın zamana kadar iyi çalıştığını düşündüğümüz ve sıklıkla kullandığımız verilerdi. Hedef kitleyi belirleyerek, ilgi gruplarını anlamaya çalışıyorduk. Elimizde tek boyutlu bir veri olduğu için bu veriye dayanarak pazarlama planları hazırlanıyordu.

Günümüzde yeni nesil pazarlamacıların konuştuğu yeni bir konu var. İlgi gruplarının da işin içine girmesi ile bu demografiyi daha fazla boyutlandırmak ve hedef kitleyi daha yakından tanıyarak, daha hassas bir profilleme yapmak. Artık profillemeye ikinci “ilgi grubu” şeklinde ikinci bir boyut eklemekten bahsediyoruz. Bu konuda araştırmacı Johana Blakley de bunun altını çiziyor: “Eskiden müşterilerimizin yaşam biçimleri hakkında fazla bilgiye sahip değildik, elimizde demografik bilgileri vardı. Bu kalıplarla tercihlerini tahmin ederdik. Artık bize aracılık eden kalıplara ihtiyacımız yok. Çünkü sosyal komuniteler yaş ve cinsiyetten ziyade, sevdikleri konular etrafında toplanıyor. Burada sosyo-ekonomik gruplar değil, ortak ilgilerin paylaşıldığı komüniteler var.” Johana Blakley’in yorumları çok doğru çünkü hedef kitlenizin yaşından ziyade, sizin için daha anlamlı gelecek bilgileri, sevdiği ve sevmediği şeyleri sosyal komüniteler yoluyla kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

Alt yapısı sayesinde sosyal ağlarla entegre sohbet odalarında yenilikçi fikirleri, trendleri, tüketici söylemlerini orta ve uzun vadede takip edebilme imkanı, verileri tek tek uğraşıp ortak bir paydada buluşturmak yerine, tek bir platform üzerinden değişik konulardaki tasnif edilmiş bilgilere kolaylıkla ulaşmanıza yardımcı olur.

Sosyal Komünite

Tüketicilerin alışverişe çıktıklarında, televizyon izlediklerinde kısacası hayatlarının her anında onlarla yakın temasa geçip paylaşımlarını inceleme fırsatı sunar.

Online sosyal komünitelerde ihtiyaç büyüklüğüne göre gruplar oluşturulur. Katılımcılar düzenli olarak markanız için yaratılan sosyal ağa katılır.

  • Katılımcılarda aidiyet duygusu yüksektir. Yaratılan sosyal ağda kendilerini ifade ederler.
  • Katılımcılara görevler verilerek yaratıcı fikirler geliştirilir. Başkalarının fikirlerinin yeni fikirler oluşturması tetiklenir.
  • Trendleri, satın alım ve kullanım deneyimini anlamak için idealdir.
  • Sizin ve rakiplerinizin reklam kampanyaları test edilir.

Müşterilerin ihtiyaçlarına göre belirlenen sürede kurulan sosyal komünitelerde süreklilik çerçevesinde stratejilerinizi test edip, şekillendirmenize destek olur.