BRANDOR

Marka değerinin önemini en iyi anlatan sözlerden Walter Landor'ın sözünde olduğu gibi  "Ürünler fabrikada yapılır ama markalar zihinde yaratılır."  DORinsight'ın marka sağlığı modeli BRANDOR ile tüketicinin zihninde markanın ne kadar önde olduğu metrik olarak görülebilir ve daha öne çıkması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de bu modelden çıkarılabilir.

Marka değeri; tanınmış ve popüler bir marka adına sahip olma, ürünün kalitesi ve tüketici üzerinde farklı ve alternatifsiz bir algı yaratarak doğrudan tüketicinin tercihini etkileyen değerdir. (Consumer Based Brand Equity, Aaker & Keller,1991) Tüketiciler, bu noktada tercihlerini bu değere temel alarak yüksek fiyata rağmen o markayla ilişkilerini sürdürürler.

Marka değeri pozitif olan şirket, ürünü üretmek ve pazara sunmak için rakiplerinden daha avantajlı hale gelir. Böylece şirketin marka değeri, her satışta daha büyük kar elde etmesi ihtimalini arttırır.
 

İşletmeler hangi sektörde faaliyet gösterirlerse göstersinler en önemli değerleri marka değeri Markanızın rakiplere göre tüketici zihninde ne kadar güçlü olduğunu  ya da markanızın daha değerli olması için neler yapmanız gerektiğini ortaya bu araştırma modeliyle ortaya çıkarabilirsiniz.                             

Araştırma danışmanıyla iletişime geçmek için hemen tıklayın